Motokrosová elita na scéně: MXoN Matterley Basin 2024
Motokrosová olympiáda neboli mistrovství světa národů MXoN se letos uskutečnilo 5.-6. října 2024 na ikonické skvěle připravené trati v Matterley Basin ve Velké Británii. Celkově již šlo o 77. ročník tohoto největšího závodu v roce. Trať umístěná v údolí nabízí mnoho velkých skoků a zajímavých rytmických sekcí.
Rozšířenou verzi článku si budete moci přečíst v lednu 2025 v CZECH MOTOCROSS MAGu - předobjednávky lze dělat na instagramu magazínu ZDE
Je pátek a my poprvé přicházíme na trať. V porovnání s Ernée z minulého roku zde panuje poměrně klid a depo je o poznání prázdnější. Panovalo ticho před bouří? Není tajemstvím, že se prodalo, oproti zmíněné Francii, velmi málo vstupenek. Konzervovaní angličané čekali do poslední chvíle na to, jaká bude předpověď počasí. Teplota se držela kolem 12 stupňů a mrholilo. Vydatný déšť přišel až v neděli po posledním závodě. Během víkendu se v Matterley Basin sešlo přes 80 000 diváků (o 20 tisíc méně, než loni ve Francii).
Zajímavostí je, že poslední 4 ročníky MXoN vyhráli vždy hostitelské země (2019 Holandsko, 2021 Itálie, 2022 USA, 2023 Francie). I proto zde byl o něco větší tlak na domácí tým Velké Británie, která byla ve složení Anstie, Searle, Mewse. Ovšem největší favorité byli z úplně jiných zemí.
Favorité, návraty a dramatické změny v týmech
Obhájci zlata - Francie, přivezli zkušený a velmi silný tým. Stejný, který jim minulý rok vyhrál v Ernée titul před domácím publikem. Tým v sestavě Febrve, Vialle a Renaux je záruka té nejvyšší kvality, vždyť všichni tři dokázali v minulosti vyhrát mistrovský titul. Francie vyhrála 6 z posledních 9 národů, i na ně tedy byla kladena velká očekávání.
... větší rozbor favoritů v MAGu
Češi i Slováci nominovali ty nejlepší z nejlepších, které zrovna československý motokros nabízí. Češi ve složení Mikula, Terešák a Polák chtěli samozřejmě postoupit z kvalifikace a porvat se s těmi nejlepšími v A-finále, což se jim také povedlo. Mikula v letošní sezóně zajel skvělé výsledky v MX2, kdy bojoval i v TOP 10. Terešák pro změnu získal evropský titul EMX Open na písku v Lommelu a předváděl super výsledky v Německu. Polák předváděl stabilní jízdu na předních příčkách v rámci ADAC. Slováci poslali reprezentovat zemi ve složení Katriňák, Kohút a Repčák.
Motokrosová horečka: Páteční rituály
Pátky na MXoN patří tradičně k plnění týmových povinností jako je losování startovních pozic pro kvalifikační závody nebo týmové představování na Monster autech před diváky. V táboře Česka a Slovenska panovala celý den uvolněná atmosféra. Nezměnila to ani vylosovaná pozice pro oba týmy, která ani letos nedopadla nejlépe. Svěřenci českého manažera Jirky Čepeláka dostali vylosovanou 30. pozici a tým Slovenska pod vedením manažera Dušana Predanocyho získal ještě horší los, a to 34. pozici. Oba týmy věřily v dobré starty po venkovní stopě.
Kde se vzali, tu se vzali. S blížícím se představováním týmů na Monster autech se do areálu z ničeho nic nahrnuli motokrosový nadšenci. Všude zněly pily, trumpety a pálily se dýmovnice. Atmosféra během představování byla, jako vždy, neskutečná. Fandilo se s každým projíždějícím týmem. Jako poslední si jízdu užili domácí. Fanoušci udělali takový humbuk, že nešlo slyšet vlastního slova.
V každém týmu panovala opravdu uvolněná nálada a i ty největší hvězdy se s kýmkoliv rády vyfotily. Jediný Tomac byl již od svého příletu do Anglie opravdu plně soustředěný. V jeho výrazu šlo postě poznat, jak moc je pro něj závod důležitý.
KVALIFIKACE: Češi v těžkých podmínkách udrželi krok s elitou
Během pátku panovalo mrholivé počasí a teplota kolem 12 stupňů celsia, což pokračovalo i v sobotu. Díky tomu se očekával hodně napínavý a náročný závod. Pořadatelé trať místy až brutálně naorali a mrholení trať po celou dobu zavlažovalo. Už od sobotního rána bylo kolem trati v Matterley Basin spoustu natěšených a zpívajících fanoušků. Podle jejich nálady možná nešli ani z pátka na sobotu spát.
...detailní informace ze zákulisí v MAGu
Pořadí po kvalifikacích bylo následující: Španělsko, Francie, Austrálie, Velká Británie, Německo. Už to nám naznačovalo extra zajímavý nedělní závod. Česká republika postoupila do A-finále z 15.místa. Slováci se do A-finále nedostali a čekalo je, stejně jako loni, B-finále.
B-FINÁLE: Novozélanďané přišli o postup do A-finále kvůli brýlím
Neděle, tedy hlavní závodní den, začala již tradičně B-finálem, ve kterém startovali naši slovenští bratři. Nutno podotknout, že měli silnou konkurenci. Bojovat o postup museli s týmy jako Lotyšsko, Švédsko, Finsko nebo Nový Zéland. Ne nadarmo se říká, že B-finále je loterie a stát se může cokoliv. Všichni 3 jezdci ze své země jedou proti v sobě v jedné jízdě. Od prvního do posledního kola se nedalo tipovat kdo si vezme poslední postupové místo.
Ihned po startu odstoupil ze závodu slovenský jezdec Pavol Repčák. Tento moment hodně ztížil slovenské naděje na postup. O ten bojovali hlavně týmy Lotyšska v čele s talentovaným Reisulisem, dále Švédsko s Giftingem a také Nový Zéland s Harwoodem. V jednu chvíli na tom byli nejlépe Novozélanďané, když měli hned dva jezdce v TOP 5, ale Natzke musel kvůli silnému mrholení do pitlane pro nové brýle, což bylo osudnou chybou. Mnozí tento krok nechápali, protože bylo mnohem lepší dojet jízdu bez brýli, než zratit tolik času jejich výměnou. Nejen, že ztratil čas v závodě, ale stálo je to i postup do A-finále.
B-FINÁLE: Kontroverzní postup Lotyšska
V závěru to byl souboj hlavně mezi Lotyšskem a Švédskem. Mohli jsme sledovat zajímavý moment, kdy kousek za pitlane upadl na skoku jeden z jezdců a Lotyš Reisulis skočil na žluté vlajky. Všichni čekali, že tohle bude stát Lotyše postup, ale s velkým údivem tento moment nikdo neřešil, i přesto, že to bylo všem na očích. Postup do A-finále tedy ukořistili Lotyši a Švédům zůstaly oči pro pláč. Tomášovi Kohútovi to konečně sedlo a dojel na 4. místě. Druhý slovenský jezdec Jaro Katriňák skončil na 18. místě. Slovenskému týmu podmínky v Matterley Basin vůbec nesedly a do A-finále se bohužel nedostali.
A-FINÁLE: Velkolepý start A-finále
To na co všichni čekali bylo tu! A-finále. Fanoušci zpívali známé písničky, skandovali jména svých oblíbenců a všude byl vidět barevný kouř z dýmovnic. Mistrovství světa národů jak má být. Málokdo si dokázal tipnout kdo vyhraje. Počasí, stav extrémně těžké trati, forma jednotlivců, to vše mohlo zamíchat kartami.
...více z nedělních závodů v MAGu
Jeden protest na závěr
Tyto závody nám nabídly opravdu všechno. Po celou dobu mrholilo, což jezdcům dělalo velké problémy hlavně s brýlemi. Trať byla extrémně kolejovitá a náročná. Mnozí říkali, že tak náročnou trať ještě neviděli. Viděli jsme plno krásných soubojů, několik nepříjemných pádů a zranění.
Tim Gajser se stal nejlepším jezdcem MXoN, který dokázal vyhrát obě své jízdy. V kategorii MX2 byl nejlepší Kay de Wolf a ve třídě Open Jett Lawrence. Nejlepším nováčkem letošních národů byl zvolen lotyš Reisulis. Cenu mu předával slavný Ricky Carmichael.
Pár minut po skončení vyhlášení začal extrémní déšť. Bylo to o fous. Chvilku po vyhlášení se navíc údajně ještě řešil protest od USA na Austrálii, protože si pár lidí všimlo, jak si bratři Lawrencové suší před startem startovní rošt. Nikdo ale v pravidlech nenašel, že by se to nesmělo, tudíž byl protest smeten ze stolu a Austrálie si převzala prsteny pro vítěze 77. ročníku MXoN.
V roce 2025 se potkáme na národech v USA na trati Ironman Raceway. Tým USA tak má ideální možnost na odplatu. Už teď se řeší jejich hvězdná nominace ve složení Tomac, Sexton a miláček USA Deegan.